Pískování

Výhody pískování

Pískování zajišťuje funkční provzdušnění trávníku. Vyplní díry po narušení povrchu a zajišťuje proudění vzduch a vody. Podle kvality a množství písku.

Volba písku na pískování

Na pískování doporučuji praný křemíčitý písek, který neobsahuje malé částečky hlíny a jílu. Jeho zrnka mají ostré hrany a připomíná malé krystalky. Díky ostrým hranám zrnek mezi nimi snadno proudí vzduch a voda. Křemičitý písek má mnohem delší trvanlisvost než klasický bračický písek, který má kulatá zrnka a okolní sedimenty jej obklopí dříve. Křemičitý písek, vydrží rok až dva, bračický vydrží půl roku až rok. Samozřejmě není ve všech případech nutné použít křemičitý písek, ale určitě musí být praný - rozhodnutí zůstává na vás. Pískování provádíme dvěma způsoby.

Způsoby pískování

  1. Písek uložíme na začátku před tím, než se povrch aerifikuje. Následně se zemina probodá, aby se zhutněný povrch otevřel. Pak už jenom lehkým strojem, například čtyřkolkou, zatáhneme sítí písek do připravených děr. Při mém odchodu je tak plocha maximálně prokypřená, ale otvory nemusí být idealně zaplněny (např. při menším celkovém množství písku).
  2. Nejprve povrch trávníku aerifikujeme a poté zapískujem. Tímto způsobem do děr písek aplikujem svrchu, tím pádem zaplní větší procento děr. Půda je však více zhutněná než u předešlého způsobu, ale písek je efektivněji vpraven na místo určení. Tento proces je také vhodnější při kombinaci s podesevem semen.

Stroj na pískování

Preferenci způsobu pískování nechávám na vás. Výsledek je u obou téměř stejně dobrý. Pískování provádím strojem Turfco CR7. Je to jeden z nejlepších pískovacích strojů dostupných na trhu. Má rozsah pět až devět a půl metrů do šíře. Podstatné je že dokáže písek rozhazovat velmi pravidelně. Po zapískování tímto strojem prakticky není potřeba stahovat povrch sítí.